ReFill ROSA3D / PLA GALAXY RAINBOW / ANDROMEDA / 1,75 mm / 1 kg
ReFill ROSA3D / PLA GALAXY RAINBOW / ANDROMEDA / 1,75 mm / 1 kg
MASTERSPOOL STL - DOWNLOAD
PLA Galaxy Rainbow Andromeda filament refill from Rosa3D. PLA (polylactide) based 3D printing material filled with flecks of silver glitter with subtle color transitions. The PLA Galaxy Rainbow Andromeda filament combines shades of blue and purple. Full color cycle: 150g.
The PLA Galaxy Rainbow series is a 3D printing material developed from the popular PLA enriched with the addition of glitter speckles.
This easy-to-use 3D printing material reduces layer visibility as well as enhancing the visual appeal of your designs. Ideal for novice 3D printing enthusiasts and professionals alike, the PLA Galaxy 3D filament can be printed on the same settings as PLA Starter. It does not exhibit abrasive properties of the 3D printer nozzle – no hardened steel nozzles required.
What is the reason to choose PLA Galaxy Rainbow ?
- Exceptional visual effect – smooth color transitions and the addition of glitter allow you to create unique 3D prints.
- High quality prints – PLA Galaxy Rainbow retains all the features of the popular PLA filament in the 3D printing world, including ease of printing and excellent layer adhesion.
- Versatility of use – thanks to its aesthetic properties, PLA Galaxy Rainbow is an ideal choice for a wide range of projects, from jewelry and accessories to more complex models and prototypes that require a special visual effect.
- Ease of use – you can print this glitter-infused filament on the same settings as PLA Starter, and it doesn’t require a heated chamber or specialized equipment. In addition, the 3D PLA Galaxy Rainbow felt does not cause abrasion of the printer nozzle.
TECHNICAL PARAMETERS
| Diameter | 1.75 mm |
| Diameter tolerance | +/- 0.05 mm |
| Oval tolerance | +/- 0.02 mm |
| Net weight | 1000g (vacuum packed with a moisture absorber) |
| Print temperature | 195-225 °C |
| Bed temperature | 40-60 °C |
PHYSICAL PARAMETERS
| Density | 1,24 g/cm3 |
| Odor | Odorless |
| Tensile elongation | 6 % |
| Tensile strength (to break) | 53 MPa |
| Tensile modulus | 3495 MPa |
| Thermal deformation temperature | 55 °C |


| Weight | 1 kg |
|---|---|
| Color | Purple/Violet , Blue |
| Additional subdivision | S flitry , Glitter |
| Diameter | 1,75 mm |
















